понедељак, 11. октобар 2021.

Посебна емисија школске радио станице поводом Дечије недеље

Дечија недеља је важна манифестација током које се повезују све важне институције како би указале на важност поштовања дечијих права.

Традиционално се обележава сваке прве недеље у октобру, у нашој земљи почев од 1934.године, бројним активностима, такмичењима, надметањима, спортским играма а све у циљу стварања здравог и сигурног окружења у коме деца могу да остваре максимум својих потенцијала и креативност. Ове године одржава се под слоганом Дете је дете да га волите и разумете.

Дечија недеља послужила је као повод за посебну емисију школске радио станице коју су припремиле школски новинари истраживачи Марта Цветковић, Лана Јовановић и Наталија Јовановић са циљем да се преко школског разгласа чује важност поштовања дечијих права и одржавања дечије недеље.  У емисији се могло чути да Конвенција УН o правима детета обавезује, у члану 42, земље потписнице да на адекватан начин упознају и децу са одредбама овог закона, којим Уједињене нације регулишу дечја права, делови закона о заштити детета али и стихови из Буквара дечијих права Љубивоја Ршумовића.

На крају емисије чули су се општи циљеви  Дечје недеље: скретање пажње најширој јавности на права и потребе детета, указивање на одговорност коју породица, школа и држава и њене институције имају у заштити деце, и остварују њихова права, указивање на примере добре праксе и проблеме у остваривању права деце, промоција активног учешћа деце у доношењу одлука које се њих тичу,  подстицање интерсекторске сарадње у стварању услова за поштовање права и оптимални развој детета; промоција активног учешћа деце у доношењу одлука које се њих тичу; покретање иницијатива и нових акција које доприносе побољшању положаја деце у Републици Србији и остваривању њихових права.